Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

To prawda, że nie ma najlepszej reputacji. Wbrew powszechnym stereotypom jest jednak niezwykle potrzebna. Jej wartość trudno przecenić. Efektywnie poprowadzona może skutkować rozwojem kreatywności i wieloma nieszablonowymi pomysłami, może stać się wiernym sprzymierzeńcem rozwoju, stymulantem i motywatorem twórczego myślenia.

 O czym mowa? O nudzie!

Nuda to taki czas, w którym nasz organizm łapie oddech. Właściwie to ten moment, kiedy zaczynamy się delikatnie denerwować, że regeneracja trwa zbyt długo. Ta krótka chwila, gdy uświadamiamy sobie, że czas zrestartowania się, relaksu, wytchnienia mamy już za sobą i że właśnie pojawia się przestrzeń na coś nowego, jest niezwykle ważna i potrzebna.

Dlaczego?

Nudząc się, nabieramy wewnętrznej motywacji do działania. Chcemy zmienić dyskomfort w kom=fort, nicnierobienie w aktywność, to co nieatrakcyjne w coś interesującego, zaczynamy działać. W tym tkwi siła nudy! Nicnierobienie jest więc o tyle ważne i nieocenione, że pomaga nam nabrać dystansu i determinacji niezbędnej do efektywnej pracy. To właśnie dzięki nudzie budzi się kreatywność, twórczość, powstaje wiele ciekawych rzeczy.

Traktując nudę jako marnotrawienie czasu, pozbawiamy się refleksji, tracimy możliwość doświadczania i trenowania uważności. Nie potrafimy obserwować swojego organizmu, nie reagujemy na jego potrzeby, nie wykorzystujemy jego potencjału. Pozbawiamy się tym samym możliwości poczucia szczęścia i satysfakcji z życia.

Pamiętajmy!

Stan nudy pozwala na chwilowe rozluźnienie i zebranie sił do kolejnych poznawczych wysiłków.

Nuda uczy kreatywności. To właśnie gdy się nudzimy, przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły.

Na blogu

Blog

O korzyściach posiadania zwierzaka w domu.

Jeśli Państwa dzieci błagają o zwierzaka, ale ze względu na całą pracę, jaką trzeba w to włożyć, wciąż się wahacie – przeczytajcie nasz tekst i rozważcie wszystkie niesamowite korzyści, jakie zwierzęta domowe mogą przynieść rodzinie. Badania naukowe pokazują, że zwierzęta domowe mogą mieć

Czytaj więcej »
Blog

Rozwijanie kompetencji interkulturowej dziecka

Halloween świętowaliśmy przedwczoraj, chociaż przypada na 31 października, ale dziś nie ma nas w szkole. Właśnie 31 października miało miejsce starożytne gaelickie święto Samhain, uważane za najwcześniejszą znaną formę Halloween. To czas, w którym zmieniały się pory roku, ale co ważniejsze, wierzono również,

Czytaj więcej »
Przewiń do góry