Udostępnij

1. Na początek fakt oczywisty: dzieci, które często i dużo czytają – zgodnie z zasadą, że praktyka czyni mistrza – czytają po prostu coraz lepiej.

2. Czytanie świetnie trenuje mózg dziecka. Jest bowiem zadaniem o wiele bardziej złożonym dla mózgu niż np. oglądanie telewizji. Czytanie wzmacnia istniejące połączenia w mózgu i dodatkowo buduje nowe.

3. Czytanie poprawia koncentrację, trzeba bowiem choć chwilę posiedzieć spokojnie i cicho. Dzieci, które czytają regularnie, rozwijają umiejętność aktywnej koncentracji nawet przez dłuższy czas.

4. Czytanie uczy dzieci o otaczającym ich świecie. Poprzez czytanie dzieci poznają ludzi, miejsca i wydarzenia często odległe od własnego doświadczenia. Poznają sposoby życia, idee i przekonania o świecie, które mogą różnić się od tych, które ich otaczają.

5. Czytanie poprawia słownictwo dziecka i rozwija umiejętności językowe. Podczas czytania dzieci nie tylko uczą się nowych słów, ale również podświadomie uczą się, jak prawidłowo układać zdania i efektywnie używać słownictwa.

6. Czytanie rozwija wyobraźnię dziecka. Dzieje się tak dlatego, że kiedy czytamy, nasze mózgi przekładają opisy ludzi, miejsc i rzeczy, które czytamy na obrazy. Kiedy emocjonalnie angażujemy się w historię, wyobrażamy sobie również, jak czują się bohaterowie. Wykorzystujemy nasze własne doświadczenia, aby wyobrazić sobie, jak byśmy się czuli w takiej samej sytuacji.

7. Czytanie pomaga dzieciom rozwijać empatię – dziecko identyfikuje się z bohaterem opowieści, dlatego potrafi wczuć się i rozumieć jego sytuację.

8. Dzieci, które czytają, lepiej radzą sobie w szkole. I nie tylko lepiej radzą sobie z przedmiotami takimi jak czytanie, polski i historia. Lepiej radzą sobie ze wszystkich przedmiotów i radzą sobie lepiej przez cały okres szkolny.

9. Czytanie to świetna forma rozrywki. Książka w miękkiej oprawie lub e-czytnik, taki jak Amazon Kindle, nie zajmują dużo miejsca, można ją więc je wszędzie i właściwie nie odczuwać samotności, czy nudy.

10. Czytanie odpręża ciało i uspokaja umysł. To ważna kwestia, ponieważ w dzisiejszych czasach często zapominamy, jak się relaksować, czy pobyć w ciszy.

#BudujemyKapitałDziecka #SowardValues

Na blogu

Blog

Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to

Czytaj więcej »
Blog

6 umiejętności psychicznych, które powinniśmy nauczyć dziecko

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest dziś tematem numer jeden, a pytanie o to, jak najmłodsi mają się odnaleźć w  tak dynamicznej, szybko zmieniającej się rzeczywistości, staje się kluczowe. Eksperci nie mają wątpliwości, że tylko ćwiczenie kompetencji mentalnych i trening odporności psychicznej może

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?