O korzyściach posiadania zwierzaka w domu.

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Jeśli Państwa dzieci błagają o zwierzaka, ale ze względu na całą pracę, jaką trzeba w to włożyć, wciąż się wahacie – przeczytajcie nasz tekst i rozważcie wszystkie niesamowite korzyści, jakie zwierzęta domowe mogą przynieść rodzinie.

Badania naukowe pokazują, że zwierzęta domowe mogą mieć głęboki pozytywny wpływ na dzieci. W rzeczywistości rozwój fizyczny, społeczny, emocjonalny i poznawczy dzieci może się poprawić, gdy wchodzą w interakcję ze zwierzęciem domowym. Oto kilka sposobów, w jakie zwierzęta domowe mogą odgrywać pozytywną rolę w życiu Twoich dzieci.

Zapewniają komfort i towarzystwo
Zwierzęta o różnych kształtach i rozmiarach są ważne, aby dzieci miały poczucie komfortu i towarzystwa. Posiadanie zwierzaka zapewnia dzieciom pomocne umiejętności radzenia sobie, z trudnościami, łagodząc samotność i izolację oraz inne emocje, z którymi się borykają. Badanie opublikowane w czasopiśmie The Journal of Environmental Research and Public Health wykazało, że dzieci zwracają się do swoich zwierząt domowych w celu uzyskania komfortu, otuchy i wsparcia emocjonalnego. Dzieci odnajdują bezpieczeństwo i wygodę w posiadaniu zwierzaka, który zawsze jest przy nich do zabawy i przytulania. Ponadto zwierzęta nie oceniają i wspierają, zapewniając dzieciom bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie.

Zwiększają poczucie własnej wartości.
W czasach, kiedy „hejt” jest słowem, które słyszymy nader często, budowanie poczucia własnej wartości dziecka staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Jednym ze sposobów jest przyjaźń ze zwierzęciem. Wiele dzieci zmaga się z niską samooceną, co może prowadzić do innych problemów. Na szczęście zwierzęta domowe mogą pomóc w budowaniu pewności siebie dziecka, co ostatecznie sprawi, że będzie szczęśliwsze. Według raportu Pet Health Council, dzieci ze zwierzętami mają wyższą samoocenę i pewność siebie, ponieważ rozmawiają ze zwierzęciem lub zwierzają się mu w sposób, w jaki nie robiłyby tego z ludźmi. Interakcja ze zwierzętami w ten sposób daje również dzieciom szansę na ćwiczenie umiejętności społecznych. Ponadto eksperci odkryli, że dzieci, które są właścicielami zwierząt domowych, mają lepsze interakcje społeczne z rówieśnikami, ponieważ zwierzę domowe idealnie nadaje się na temat do rozmowy z rówieśnikami. Najlepszy czas dla dziecka, aby mieć zwierzaka, który pomoże budować poczucie własnej wartości, to wiek poniżej sześciu lat. Uważa się, że psy i koty są idealnymi zwierzętami do zapewnienia wsparcia społecznego, ponieważ oferują wyższy poziom interakcji i wzajemności niż inne zwierzęta.

Uczą odpowiedzialności.
Posiadanie zwierzaka daje również dzieciom szansę nauczenia się odpowiedzialności. Proste czynności, takie jak wyprowadzanie psa, sprzątanie klatki dla ptaków, kąpanie lub szczotkowanie lub napełnianie miski z jedzeniem, mogą zaszczepić u dziecka poczucie własności i spełnienia.

Uczą empatii.
Opieka nad zwierzakiem również pomaga dzieciom rozwijać empatię. Ponieważ dzieci są naturalnie skoncentrowane na własnych pragnieniach i potrzebach, zwierzak, który jest od nich zależny, może mieć ogromny wpływ na poszerzenie ich perspektywy na temat opieki nad innymi. Jedyne, co możesz zrobić, to zapytać dzieci, aby zwracały uwagę na nastrój Twojego zwierzaka i obserwowały, czy wydaje się smutny lub chory. To nauczy ich współczucia dla uczuć i potrzeb innych (zarówno zwierząt, jak i ludzi). Mogą również wykorzystać te umiejętności, aby uczestniczyć w projektach wolontariatu pomagającym zwierzętom, takich jak lokalne schronisko dla zwierząt.

Pomagają w nauce.
Wierzcie lub nie, ale zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, mogą również pomóc dzieciom w bardziej efektywnej nauce. Pomagają również dzieciom poprawić umiejętności czytania. Badanie przeprowadzone na drugoklasistach wykazało, że dzieci, które czytają na głos psu, mają lepsze umiejętności czytania niż dzieci, które czytają na głos dorosłym. Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że dziecko było mniej zestresowane z psem, ponieważ zapewnia nieoceniające wsparcie i komfort.

Poprawiają stan zdrowia.
Kolejną niesamowitą zaletą przebywania dzieci ze zwierzęciem jest to, że mogą one pomóc w zapobieganiu alergiom i otyłości. Zwierzęta często są odpowiedzialne za alergie, ale ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie wykazały, że kontakt ze zwierzętami futerkowymi w młodym wieku może w rzeczywistości chronić dzieci zarówno przed alergiami, jak i otyłością. Jest to możliwe, ponieważ odporność buduje się naturalnie. Niemowlęta są narażone na brud i bakterie z sierści i łap zwierzęcia, nawet jeśli rodzice mieli zwierzaka tylko wtedy, gdy matka była w ciąży.

Tego też uczymy Sowardian, bo tak budujemy kapitał dziecka na przyszłość.

#BudujemyKapitałDziecka#SowardValues

Na blogu

Blog

Skąd się biorą trudności z nauką

Poczucie własnej wartości, wiara w siebie, szacunek do siebie, pewność siebie czy samoświadomość maja bardzo podobne znaczenie i często są używane wymiennie. Ale co te wszystkie określenia tak naprawdę znaczą, co się za nimi kryje? S. Renee Smith i Vivian Harte zdefiniowały poczucie

Czytaj więcej »
Przewiń do góry