Czy warto uczyć dzieci o prawach człowieka?

Udostępnij

10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Dzień ten upamiętnia rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.  Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem młodzieży stającej w obronie praw człowieka, z uwagi na 30. rocznicę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka.

Dzieci i młodzież mają takie same ogólne prawa człowieka jak dorośli, a także szczególne prawa, które uwzględniają ich wyjątkowe potrzeby. Dzieci są istotami ludzkimi i są podmiotem własnych praw. Konwencja o Prawach Dziecka określa prawa, które muszą być realizowane, aby dzieci mogły w pełni rozwinąć swój potencjał. Przedstawia wizję dziecka jako jednostki oraz członka rodziny i społeczności, z prawami i obowiązkami dostosowanymi do jego wieku i etapu rozwoju. Konwencja uznaje fundamentalną ludzką godność wszystkich dzieci oraz potrzebę zapewnienia im dobrobytu i rozwoju. Wyjaśnia, że podstawowa jakość życia powinna być prawem wszystkich dzieci, a nie przywilejem nielicznych.

W Soward wiemy, jak ważne jest, aby uczyć się o równości i prawach dziecka i człowieka. Dzieci i młodzież powinny rozumieć co znaczy równość i znać swoje prawa. Powinni rozumieć i wiedzieć, jak chcą być traktowania, ale również jak powinni traktować innych. Nauczanie tych tematów stwarza uczniom bezpieczne miejsce do dyskusji, zadawania pytań i formułowania własnych opinii i wartości.

Znajomość i szacunek dla siebie i swoich praw, jakie dzieci zyskują dzięki takiej edukacji w połączeniu ze zrozumieniem, szacunkiem i tolerancją dla odmienności, da im siłę i odwagę radzenia sobie z uprzedzeniami, poprawy relacji społecznych, a w konsekwencji skutecznego i dobrego życia. W naszym coraz bardziej zróżnicowanym społeczeństwie wpajanie młodym ludziom takich postaw nabiera coraz większego znaczenia.

Kształcenie na temat równości i praw człowieka daje uczniom wiedzę i umiejętności, z których mogą korzystać również poza salą lekcyjną. Przeniosą ją na szkolne korytarze i na plac zabaw, do swoich domów i dalej, do społeczeństwa Szacunek i tolerancja, których uczy, pomogą stworzyć zdrowszą, szczęśliwszą i bardziej sprawiedliwą kulturę szkolną w Soward Academy. W konsekwencji prowadzą do ograniczenia przypadków nękania i innych negatywnych zachowań oraz poprawy osiągnięć szkolnych.

Edukacja w zakresie równości i praw człowieka jest istotną częścią wysokiej jakości nauczania i uczenia się. Dlatego jej elementy wprowadzamy na co dzień i na wielu przedmiotach (język polski, historia, geografia), a dni takie jak Dzień Praw Człowieka służą do podkreślenia wagi takiej edukacji.

Aby w pełni czerpać korzyści z edukacji o równości i prawach człowieka, konieczne jest nauczanie tematów w środowisku, które szanuje prawa i różnice zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Taka właśnie jest Soward Academy. Bez kultury równości i praw człowieka w klasie i szkole jako całości, nauka o tych tematach może w najlepszym razie wydawać się nieistotna, a w najgorszym nieszczera i bez znaczenia. Szkodliwe i krzywdzące innych zachowania można zwalczyć właśnie poprzez rozwijanie wiedzy uczniów na temat równości i praw człowieka.

Na blogu

Blog

Co nam daje czytanie książek? Poznaj 10 korzyści!

Czytanie książek przynosi wiele korzyści, zarówno w sferze intelektualnej, emocjonalnej, jak i społecznej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że czytając, poprawiamy swoją pamięć i koncentrację, rozwijamy umiejętności poznawcze oraz analityczne, kształtujemy logiczne myślenie i rozumowanie. Podczas czytania ćwiczymy mózg, w konsekwencji czego staje

Czytaj więcej »
Blog

Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?