Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Udostępnij

Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna świetnie wpływa na rozwój dzieci. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że sport to świetna inwestycja nie tylko w ciało, ale także i w umysł dziecka. Dlaczego najmłodsi powinni trenować?

  1. Sport przeciwdziała nadwadze

Coraz więcej dzieci i młodzieży ma problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała. To niechlubny efekt udogodnień, które daje nam nowoczesność. Regularna aktywność fizyczna to antidotum na dodatkowe kilogramy i doskonały trening dobrych nawyków. To właśnie aktywny styl życia pozwala zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała i skutecznie oducza sięgania po niezdrowe przekąski.
Organizm, który jest regularnie wystawiany na intensywny wysiłek, jest spragniony większej ilości składników odżywczych. Zwykle więc mały sportowiec chętniej sięga po warzywa, owoce, kasze. Sportowe dziecko wie czym jest głód, a nie jedynie chęć zjedzenia czegokolwiek.

  • Sport przeciwdziała wadom postawy

To, co kiedyś było wyjątkiem, dziś jest normą. Coraz więcej młodych ludzi na problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Godziny spędzane przed ekranami w pozycji nieprawidłowej oraz brak ruchu przyczynia się do powstawania zaburzeń natury ortopedycznej.  Tylko ruch połączony ze zdrowym odżywianiem minimalizuje ryzyko powstawania powszechnych obecnie nadmiernych skrzywień.

  • Sport sprzyja nauce

Czy wiesz, że sport w połączeniu ze zdrową dietą powoduje tworzenie się nowych sieci neuronalnych? W trakcie wysiłku fizycznego mózg dziecka zaczyna po prostu działać efektywniej. Trenowana wówczas umiejętność skupienia i koncentracji przydaje się też w innych sytuacjach życiowych i szkolnych. „Fakt, że sport zmusza młodych ludzi do konfrontacji z problemami, sprawia, że dziecko uczy się cierpliwości i wytrwałości. Staje się też bardziej odważne i pewne siebie. Szybciej i lepiej podejmuje decyzje – przekonuje Rafał Pęczek z CSW Soward, który od ponad dwóch dekad trenuje z najmłodszymi, ucząc ich wszystkiego, co najlepsze w sporcie .

  • Sport chroni

Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi. Dzięki temu, że sport uaktywnia system odpornościowy, organizm uczy się szybkiej i efektywnej regeneracji, a choroby cywilizacyjne przestają straszyć. Zdrowy styl życia, pielęgnowany od najmłodszych lat, to najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka i najskuteczniejsze antidotum na wszelkie choroby.

  • Sport uczy wartości

Sport to doskonała lekcja tego, co w życiu ważne. Tutaj liczy się fair play, cierpliwość, wiara we własne możliwości, ale też wytrwałość, uczciwość, odwaga, szacunek do siebie. Te, regularnie powtarzane i uczciwie praktykowane, wpisują się w dekalog wartości małych sportowców i zostają z nimi na zawsze. To kompetencje przyszłości, które są świetną inwestycją w przyszłość dziecka na wszystkich jej płaszczyznach. Jednak są niezwykle efektywne zwłaszcza wtedy, gdy dzieci trenując, sięgają po więcej, stają się jeszcze bardzie zmotywowani i jeszcze więcej osiągają.

Na blogu

Blog

Dlaczego warto uczyć dzieci o mediach?

O rosnącej roli mediów w życiu najmłodszych nie trzeba nikogo przekonywać. Ich wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci jest ogromny i – co warte podkreślenia – nie zawsze pozytywny. Coraz częściej zauważa się, że czytanie bajek, spacer czy wspólna zabawa z dzieckiem

Czytaj więcej »
Blog

Pokolenie płatków śniegu – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach termin „pokolenie płatków śniegu” stał się popularnym określeniem, używanym często w kontekście młodszych generacji, szczególnie millenialsów i pokolenia Z. Opisuje się nim młodych ludzi o cechach osób nadmiernie wrażliwych, nietolerancyjnych wobec krytyki i nadmiernie przekonanych o swojej wyjątkowości. Ale czy

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?