5 zachowań osób z niską samooceną

Udostępnij

Samoocena jest to względnie stała opinia na temat własnej osoby, która obejmuje wiele aspektów funkcjonowania jednostki: od wyglądu fizycznego, umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych, po cechy charakteru. Ta niska jest wynikiem negatywnych przekonań na temat własnej osoby, które zwykle wynikają z negatywnych doświadczeń z przeszłości. Konsekwencje braku poczucia własnej wartości mogą być wielorakie i dotyczą m.in.: braku wiary w siebie, poczucia bycia gorszym od innych oraz unikania podejmowania wyzwań – wszystko to w obawie przed niepowodzeniem.

Osoby z niską samooceną mogą wykazywać różnorodne zachowania, które odzwierciedlają ich wewnętrzne przekonania i uczucia. Po czym poznać, że nasza pociecha ma problem z poczuciem własnej wartości? Oto pięć najbardziej typowych zachowań dla osób, które nie potrafią docenić samych siebie!

1. Nadmierna samokrytyka

Osoby z niską samooceną często są swoimi najostrzejszymi krytykami. Skupiają się na swoich błędach i niedociągnięciach, minimalizując swoje osiągnięcia i pozytywne cechy. Mogą regularnie myśleć lub mówić rzeczy w stylu „Nie jestem wystarczająco dobry” lub „Nie uda mi się”.

2. Unikanie wyzwań

Z obawy przed porażką lub krytyką, osoby z niską samooceną mogą unikać podejmowania wyzwań lub próbowania nowych rzeczy. Wolą pozostać w swojej strefie komfortu, aby nie narażać się na możliwość niepowodzenia lub oceniania przez innych.

3. Ciągła potrzeba akceptacji i uznania

Osoby z niską samooceną często szukają zewnętrznego potwierdzenia swojej wartości. Mogą stale poszukiwać pochwał, komplementów i aprobaty od innych, ponieważ same nie są w stanie uwierzyć w swoją wartość bez zewnętrznych dowodów.

4. Trudności w wyrażaniu swoich potrzeb

Często z obawy przed odrzuceniem lub krytyką, osoby z niską samooceną mogą mieć trudności z asertywnością. Mogą unikać wyrażania swoich potrzeb, opinii czy granic, aby uniknąć konfliktów i zadowolić innych.

5. Porównywanie się do innych

Osoby z niską samooceną mają tendencję do częstego porównywania się z innymi, zwykle na swoją niekorzyść. Mogą uważać, że inni są lepsi, bardziej kompetentni lub bardziej godni szacunku. To porównywanie często prowadzi do dalszego obniżenia samooceny.

Na blogu

Blog

Dlaczego Warto świętować Światowy Dzień Bez Telefonów?

W dzisiejszych czasach nasze telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Umożliwiają nam kontakt z bliskimi, dostęp do informacji oraz rozrywkę na wyciągnięcie ręki. Jednak czasami warto zrobić sobie przerwę od tego cyfrowego szumu i celebrować Dzień bez Telefonu. Dlaczego? Oto kilka

Czytaj więcej »
Blog

5 zachowań osób z niską samooceną

Samoocena jest to względnie stała opinia na temat własnej osoby, która obejmuje wiele aspektów funkcjonowania jednostki: od wyglądu fizycznego, umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych, po cechy charakteru. Ta niska jest wynikiem negatywnych przekonań na temat własnej osoby, które zwykle wynikają z negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?