Każde dziecko to materiał na geniusza!

Udostępnij

To od nas – dorosłych zależy, jak nasze dziecko będzie funkcjonować w przyszłości. Zrównoważony i harmonijny rozwój mózgu to klucz do sukcesu w życiu tak zawodowym, jak i osobistym. Co robić, aby odpowiednio wspierać dziecko?

Ludzki mózg jest stworzony z miliardów komórek nerwowych. Większość z nich, bo aż 75%, powstaje w okresie prenatalnym. Pozostałe 25 % rodzi się w trakcie pierwszych lat życia dziecka. To daje nam ogrom możliwości właściwego wspierania rozwoju dziecka: jego mózgu, inteligencji,  układu nerwowego. Tym bardziej, że dzisiejsza nauka nie pozostawia złudzeń – kondycja umysłowa najmłodszych to nie tylko kwestia genów, ale i innych czynników: od diety po bodźce zewnętrzne, od zdrowego stylu życia przyszłej mamy po sposób funkcjonowania całej rodziny już po narodzinach dziecka. To wszystko stymuluje jeszcze pełniejsze wykorzystanie genetycznego potencjału, jaki drzemie w dzieciach.

Co to oznacza w praktyce?

Poza właściwym sposobem odżywiania się istnieją także inne metody  stymulacji mózgu dziecka. Tutaj ważne są bodźcie wzrokowe, słuchowe i czuciowe. Do dzieci trzeba mówić, trzeba im pokazywać i trzeba tłumaczyć. Nie bez znaczenia dla rozwoju mózgu są też zabawki, którymi dzieci się bawią, wystrój pokoju, w którym przebywają, książki, które im czytamy.

To istotne zwłaszcza w okresie  przedszkolnym i wczesnoszkolnym –  jest to bowiem czas, gdy mózg i tkanki nerwowe intensywnie się rozwijają. A to właśnie one wpływają na sprawną pamięć, rozwój funkcji poznawczych, zdobywanie przez dziecko nowych umiejętności oraz cały przyszły proces uczenia się.

Odpowiednia dieta, ćwiczenie pamięci i wyobraźni, w czym pomaga czytanie , także sensoryczne, zagadki lateralne czy szukanie ukrytych obrazów,  to czynniki pomocne we wspieraniu prawidłowego rozwoju dziecka, w tym szczególnie rozwoju funkcji poznawczych. 

Ważne jest także, aby otaczać dzieci bliskością. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono bowiem, że mózgi dzieci otoczonych troską i miłością, rozwijają się najlepiej i najpełniej.

Na blogu

Blog

Sztuczna inteligencja – rewolucja czy zagrożenie?

Sztuczna inteligencja to nieodłączna część naszego współczesnego świata. AI przekształca sposób, w jaki żyjemy, jak się uczymy i pracujemy. Wraz z jej błyskawicznym rozwojem pojawiają się pytania o to, czy AI jest szansą, czy raczej zagrożeniem. Szczególnie istotne jest to pytanie w kontekście

Czytaj więcej »
Blog

Dlaczego dzieci powinny uczęszczać na zajęcia z AI?

Zajęcia z AI (sztucznej inteligencji) dla dzieci mogą przynieść wiele korzyści: zarówno w kontekście ich rozwoju osobistego, jak i przyszłej kariery zawodowej. Dlaczego warto wprowadzać takie zajęcia? 1. Przygotowanie do przyszłości AI odgrywa coraz większą rolę w różnych dziedzinach życia – od medycyny,

Czytaj więcej »
Scroll to Top