Z cyklu: Rozmowy z Julią o kompetencjach przyszłości

Udostępnij

KompetencjeMiękkie

Tata co to są kompetencje miękkie i dlaczego tak się nazywają – zapytała mnie kiedyś Julia. – Czy dlatego, że są miękkie jak poduszka i można się na niej wygodnie położyć? A może jak gruszka, którą właśnie zjadam. Soczysta, delikatna, słodka – dodała, ścierając gruszkowy sok z brody.

– Ciekawe pytanie, Jula – zacząłem. Trochę jak poduszka, a trochę gruszka. Jeszcze parę lat temu nikt nie zwracał uwagi na rozwijanie kompetencji miękkich. Wychodzono z założenia, że to jest coś, z czym się rodzimy i co po prostu posiadamy. Niewielu miało potrzebę doskonalenia umiejętności społecznych. To, na co zwracano szczególną uwagę, to kompetencje twarde. Liczyła się wiedza merytoryczna i zdolności specjalistyczne z danego przedmiotu. Dziś już dobrze wiemy, że kompetencje osobiste i umiejętności personalne są niezwykle ważne.

Efektywne zarządzanie sobą i odpowiednio wysoki poziom kompetencji komunikacyjnych jest bardzo istotny i potrzebny do tego, aby odnieść sukces zawodowy i stanąć na czele zespołu. Umiejętności miękkie odgrywają dziś kluczową rolę przy obejmowaniu ważnych stanowisk – przekonują eksperci HR. Raport przedstawiony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Amerykańską Izbę Handlu w Polsce oraz Ernst&Young pt: ,,Kompetencje i kwalifikacje poszukiwane wśród absolwentów szkół wyższych wychodzących na rynek pracy” przekonuje, że najważniejszym kryterium stosowanym przez firmę przy zatrudnianiu absolwentów są kompetencje osobowe i interpersonalne.

Dla większości pracodawców są one kluczowe i dużo ważniejsze niż kolejny kierunek studiów. Umiejętność zarządzania sobą w czasie, radzenie sobie ze stresem, samomotywacja, asertywność, przedsiębiorczość, kreatywność czy inteligencja emocjonalna, a więc to wszystko, co mieści się w ramach kompetencji miękkich, pozwalają nie tylko dobrze zarządzać sobą, ale i potencjalnym zespołem. W efekcie kompetencje miękkie stają się synonimem sukcesu.

Nie ma więc mowy o objęciu stanowisk kierowniczych, managerskich czy dyrektorskich bez wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Tylko wtedy, gdy potrafimy odpowiednio motywować innych, skutecznie rozwiązywać konflikty, odpowiednio delegować zadania i znamy zasady pracy zespołowej, możemy stanąć na czele i pełnić funkcje zarządzające. Dlatego w rozwój kompetencji społecznych warto inwestować od najmłodszych lat.

To ważne, aby uczyć dziecko, że bycie komunikatywnym nie jest tożsame z umiejętnością mówienia, zarządzanie czasem to coś więcej niż terminowość, a elastyczność wykracza poza gotowość do zmian. Każda z wartości tworzących umiejętności miękkie to ogromne pole do rozwoju. A dlaczego poduszka, dlaczego gruszka? Tata? – nie dawała za wygraną Jula.- Bo jak wykształcisz jej u siebie, te umiejętności pomogą Ci zapewnić sobie zawsze wygodny start i miękkie lądowanie. A gruszka… – zawahałem się – jak każdy owoc daje Ci siłę, energię i wzmacnia Cię na przyszłość.

Na blogu

Blog

Czy można nauczyć dzieci szczęścia?

Szczęście  – wszyscy go pragną, niewielu wie, jak osiągnąć. Dziś Światowy Dzień Szczęścia, a więc doskonała okazja ku temu, aby się zastanowić, czy szczęścia da się nauczyć. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to możliwie. Jak? Poprzez kształtowanie zdolności do dostrzegania i czerpania

Czytaj więcej »
Blog

Czym jest rezyliencja?

W dzisiejszym dynamicznym i nieprzewidywalnym świecie bezustannie napotykamy różnorodne wyzwania życiowe, które mogą wstrząsnąć naszą równowagą emocjonalną i psychiczną. Rezyliencja staje się kluczowym pojęciem w kontekście odporności psychicznej i zdolności do adaptacji w obliczu trudności i niepewności. To umiejętność radzenia sobie ze stresem,

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?