Udostępnij

Im więcej bodźców wokół, tym mniejsza jest koncentracja dziecka. Rozproszenie wynikające z wielozadaniowości prowadzi do płytszego myślenia, a w rezultacie też do większej ilości czasu, które pociecha musi spędzić nad wykonaniem zadania. Co zatem powoduje największe problemy ze skupieniem uwagi naszych dzieci? Telefony. To one są źródłem największych problemów z koncentracją.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że już sama obecność telefonu w zasięgu ręki dziecka wyraźnie zmniejsza jego koncentrację. Każde sięgnięcie po smartfon: przeczytanie sms’a, wysłanie wiadomości, sprawdzenie social mediów, rozprasza jeszcze bardziej i powoduje jeszcze bardziej zauważalną utratę zdolności. Oznacza to, że zostawiając telefony w osobnym pomieszczeniu, dzieci mogłyby uniknąć większości problemów związanych z nauką czy odrabianiem prac domowych, które tak często przecież zgłaszają. Pozostaje tylko jedno pytanie – dlaczego urządzenia technologiczne są aż tak rozpraszające? Większość  aplikacji i treści internetowych została zaprojektowana tak, aby były one jak najbardziej przyjazne dla użytkownika. Projektanci chcieli też, by były jak najbardziej uzależniająca. Stąd ogromna liczba powiadomień. Użytkownicy telefonów i social mediów są w ciągłym stanie informacji – pełno tu wiadomości o tym, że właśnie nasz znajomy coś opublikował oraz że ktoś właśnie polubił to, co opublikowaliśmy my. Dzieciom, ze względu na mniej rozwiniętą zdolność kontrolowania impulsów, trudniej jest uwolnić się od telefonów. Zwłaszcza dlatego, że życie społeczne przeniosło się do sieci, a niełatwy proces budowania własnej tożsamości i nawiązywanie kontaktów rówieśniczych dzieje się właśnie tam i dzieje się przez cały czas. Młodym ludziom trudno jest oderwać myśli.

Co my – dorośli możemy w związku z tym zrobić? Doskonałym sposobem na pozbycie się problemów z przebodźcowaniem są treningi pamięci, koncentracji i skupienia, które są elementem treningu umysłu. Międzynarodowe programy oparte na unikatowych formułach pozwalają dzieciom i młodzieży być tu i teraz, oderwać się od smartfonowej rzeczywistości, skupić się na wykonywanym zadaniu, a w efekcie szybciej i efektywniej zdobywać wiedzę. 

Na blogu

Blog

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka?

Od kiedy celebrujemy Dzień Dziecka? Jaka była historia jego powstania? Skąd pochodzą najstarsze tradycje i jak Dzień Dziecka trafił do Europy? Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliży nam święto wszystkich dzieci! Najstarsze tradycje: Japonia i Chiny Choć w Europie Dzień Dziecka pojawił się

Czytaj więcej »
Blog

Jak Wielka Brytania świętuje Dzień Mamy?

Dzień Matki w Wielkiej Brytanii jest świętem ruchomym – przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu, podczas gdy w większości krajów świata obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Skąd ta różnica? Początkowo brytyjskie Mother’s Day, zwane też Mothering Sunday, miało charakter religijny – był

Czytaj więcej »
Przewijanie do góry