Umiejętności komunikacyjne dzieci po pandemii. Jak je kształtować?

Udostępnij

W czasie, gdy część dzieci jeszcze przed dobą koronawirusa miała ogromne problemy z umiejętnościami społecznymi. Dziś wydają się być bardziej wycofane niż kiedykolwiek. Dlaczego tak się dzieje? I jak temu przeciwdziałać?

Z roku na rok kompetencje społeczne najmłodszych spadają. Uczenie dzieci nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z rówieśnikami staje się coraz trudniejsze. W dobie koronawirusa, gdy relacje interpersonalne off line były mocno ograniczone, to na barkach rodziców spoczywała konieczność kształcenia dzieci w zakresie kompetencji miękkich. A to nie było łatwe. Stephanie Lee, PsyD, psycholog kliniczny w Child Mind Institute, przekonuje, że „Rodzice dzieci, które mają deficyty umiejętności społecznych, muszą pamiętać, że nawet jeśli coś wydaje się oczywiste, może nie być oczywiste dla ich dzieci”. To, co dla nas jest proste, dla dzieci wcale być nie musi. Jeśli pojmiemy tę prostą zasadę, łatwiej będzie znaleźć sposób na to, by pomóc dziecku rozwijać umiejętności kluczowe nawet wtedy, gdy kontakt z rówieśnikami jest mocno ograniczony i obejmuje głównie interakcje wirtualne. Co można zrobić?

Aby skupić na umiejętnościach społecznych, użyj modelowania. Spróbuj świadomie modelować najważniejsze kompetencje społeczne, które będą szczególnie ważne, gdy już grupy społeczne zaczną od nowa normalnie funkcjonować. Co można ćwiczyć? Na przykład cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej. Trenujcie też zmianę perspektywy, czyli inny punkt widzenia. Wczuwanie się w rolę kogoś innego pozwoli Twojemu dziecku zrozumieć emocje, intencje i stany innej osoby. To niezwykle ważne, aby pociecha potrafiła nawiązywać relacje z rówieśnikami i lepiej się z nimi komunikować. To także ważne, aby umieć wcielić się w rolę innej osoby i zrozumieć jej emocje, motywacje, postępowanie. Bycie świadomym zasad, które obowiązują w relacjach z drugą osobą, pozwala lepiej odnaleźć się w rzeczywistości i sprawia, że intencje są lepiej rozumiane. Umiejętności z zakresu komunikacji uczą pracy w grupie, pozwalają znaleźć fundament do współpracy i są też świetnym treningiem aktywnego słuchania.

Na blogu

Blog

Czy można nauczyć dzieci szczęścia?

Szczęście  – wszyscy go pragną, niewielu wie, jak osiągnąć. Dziś Światowy Dzień Szczęścia, a więc doskonała okazja ku temu, aby się zastanowić, czy szczęścia da się nauczyć. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to możliwie. Jak? Poprzez kształtowanie zdolności do dostrzegania i czerpania

Czytaj więcej »
Blog

Czym jest rezyliencja?

W dzisiejszym dynamicznym i nieprzewidywalnym świecie bezustannie napotykamy różnorodne wyzwania życiowe, które mogą wstrząsnąć naszą równowagą emocjonalną i psychiczną. Rezyliencja staje się kluczowym pojęciem w kontekście odporności psychicznej i zdolności do adaptacji w obliczu trudności i niepewności. To umiejętność radzenia sobie ze stresem,

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?