5 powodów, dlaczego kaligrafia i pismo odręczne ma istotne znaczenie dla rozwoju mózgu?

Udostępnij

Procesy, które zachodzą w mózgu i ciele dziecka dzięki nim są naprawdę fascynujące. Po pierwsze potrzebne jest skupienie i zatrzymanie na chwilę, aby pobudzić pamięć. Następnie przychodzi planowanie pomysłu, który chcemy przekazać czytelnikowi i połączenie go z naszymi emocjami. Następnie budujemy strukturę gramatyczną z semantycznego zasobu słów. Na koniec dobieramy znaki graficzne i kolejność ruchów, które odpowiadają każdej literze, aby nasza ręka mogła je złożyć.

Pisanie odręczne może wydawać się dość męczącym procesem, ale korzyści, jakie pisanie przynosi naszemu ciału i umysłowi, sprawiają, że warto zaangażować swój czas w te działania. Oto najważniejsze z nich.

1. Ręczne pisanie stymuluje więcej obszarów mózgu niż pisanie na komputerze. Dużo więcej dzieje się mózgu, gdy używamy pióra i papieru, niż klawiatury. Innymi słowy, więcej obszarów naszego mózgu jest aktywowanych, gdy piszemy ręcznie. Są to obszary związane z racjonalnością i poznaniem, a także z emocjami i pamięcią mięśniową

2. Ręczne pisanie daje Ci większą kontrolę nad swoim ciałem. Szczególnie interesujący jest sposób, w jaki ruch jest zaangażowany w pisanie odręczne. Po napięciu wytworzonym przez nasze ciało, gdy się ustawia, pojawia się potrzeba wprowadzenia umiejętności motorycznych. Mózg i ciało łączą się, aby opanować wszystkie małe ruchy ręki, nadgarstka i palców.

3. Ręczne pisanie stymuluje połączenia neurologiczne. Niektóre obwody neurologiczne nie aktywują się, gdy piszemy za pomocą klawiatury. Ręczne pisanie jest rodzajem ćwiczenia umysłowego, które wzmacnia określone połączenia neurologiczne.

4. Ręczne pisanie wpływa na lepsze rozumienie przyswajanych treści. Podczas pracy nad nowym pomysłem najlepiej jest sięgnąć po notes i ołówek. Gdy trzymamy ołówek w ręku i mówimy do siebie, co mamy pisać, nieświadomie stymulujemy nasz siatkowy system aktywacji. On zaś skłania nasz mózg do przetwarzania informacji. Dlatego pisanie odręczne jest jedną z najskuteczniejszych technik uczenia się: ćwiczeniem umysłowym, które wzmacnia proces uczenia się.

5. Ręczne pisanie wspomaga naszą umiejętność zapamiętywania. Ruchy, które wykonujemy, kiedy piszemy ręcznie, pozostawiają ślad w obszarze mózgu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie i zapamiętywanie informacji motoryczno-sensorycznych. Jeśli sztuka ręcznego pisania jest sama w sobie interesująca i terapeutyczna, kaligrafia przenosi tę umiejętność na wyższy poziom. Stara się, aby pisanie było piękne, artystyczne i stylowe. Kaligrafia jako forma sztuki również niesie ze sobą korzyści.

Na blogu

Blog

Europejski Dzień Języków – dlaczego warto go świętować?

Jest wiele powodów, dla których warto włączać najmłodszych w Europejski Dzień Języków. Dlaczego to święto jest tak ważne dla Grupy Soward – prekursora nowej edukacji, grupy edukacyjnej posiadającej już ponad 260 ośrodków w całej Polsce? – Dobrze wiemy, że efektywność komunikacji, także w

Czytaj więcej »
Scroll to Top