5 powodów, dlaczego kaligrafia i pismo odręczne ma istotne znaczenie dla rozwoju mózgu?

Udostępnij

Procesy, które zachodzą w mózgu i ciele dziecka dzięki nim są naprawdę fascynujące. Po pierwsze potrzebne jest skupienie i zatrzymanie na chwilę, aby pobudzić pamięć. Następnie przychodzi planowanie pomysłu, który chcemy przekazać czytelnikowi i połączenie go z naszymi emocjami. Następnie budujemy strukturę gramatyczną z semantycznego zasobu słów. Na koniec dobieramy znaki graficzne i kolejność ruchów, które odpowiadają każdej literze, aby nasza ręka mogła je złożyć.

Pisanie odręczne może wydawać się dość męczącym procesem, ale korzyści, jakie pisanie przynosi naszemu ciału i umysłowi, sprawiają, że warto zaangażować swój czas w te działania. Oto najważniejsze z nich.

1. Ręczne pisanie stymuluje więcej obszarów mózgu niż pisanie na komputerze. Dużo więcej dzieje się mózgu, gdy używamy pióra i papieru, niż klawiatury. Innymi słowy, więcej obszarów naszego mózgu jest aktywowanych, gdy piszemy ręcznie. Są to obszary związane z racjonalnością i poznaniem, a także z emocjami i pamięcią mięśniową

2. Ręczne pisanie daje Ci większą kontrolę nad swoim ciałem. Szczególnie interesujący jest sposób, w jaki ruch jest zaangażowany w pisanie odręczne. Po napięciu wytworzonym przez nasze ciało, gdy się ustawia, pojawia się potrzeba wprowadzenia umiejętności motorycznych. Mózg i ciało łączą się, aby opanować wszystkie małe ruchy ręki, nadgarstka i palców.

3. Ręczne pisanie stymuluje połączenia neurologiczne. Niektóre obwody neurologiczne nie aktywują się, gdy piszemy za pomocą klawiatury. Ręczne pisanie jest rodzajem ćwiczenia umysłowego, które wzmacnia określone połączenia neurologiczne.

4. Ręczne pisanie wpływa na lepsze rozumienie przyswajanych treści. Podczas pracy nad nowym pomysłem najlepiej jest sięgnąć po notes i ołówek. Gdy trzymamy ołówek w ręku i mówimy do siebie, co mamy pisać, nieświadomie stymulujemy nasz siatkowy system aktywacji. On zaś skłania nasz mózg do przetwarzania informacji. Dlatego pisanie odręczne jest jedną z najskuteczniejszych technik uczenia się: ćwiczeniem umysłowym, które wzmacnia proces uczenia się.

5. Ręczne pisanie wspomaga naszą umiejętność zapamiętywania. Ruchy, które wykonujemy, kiedy piszemy ręcznie, pozostawiają ślad w obszarze mózgu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie i zapamiętywanie informacji motoryczno-sensorycznych. Jeśli sztuka ręcznego pisania jest sama w sobie interesująca i terapeutyczna, kaligrafia przenosi tę umiejętność na wyższy poziom. Stara się, aby pisanie było piękne, artystyczne i stylowe. Kaligrafia jako forma sztuki również niesie ze sobą korzyści.

Na blogu

Blog

Dlaczego Warto świętować Światowy Dzień Bez Telefonów?

W dzisiejszych czasach nasze telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Umożliwiają nam kontakt z bliskimi, dostęp do informacji oraz rozrywkę na wyciągnięcie ręki. Jednak czasami warto zrobić sobie przerwę od tego cyfrowego szumu i celebrować Dzień bez Telefonu. Dlaczego? Oto kilka

Czytaj więcej »
Blog

5 zachowań osób z niską samooceną

Samoocena jest to względnie stała opinia na temat własnej osoby, która obejmuje wiele aspektów funkcjonowania jednostki: od wyglądu fizycznego, umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych, po cechy charakteru. Ta niska jest wynikiem negatywnych przekonań na temat własnej osoby, które zwykle wynikają z negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?