Życzliwość. Dlaczego warto jej uczyć?

Udostępnij

Życzliwość. Dlaczego warto jej uczyć?

Mówiąc o treningu kompetencji przyszłości, nie sposób nie wspomnieć o ważnej roli życzliwości. Uproszczona siostra empatii, jak zwykło się ją nazywać, jest fundamentem wartościowych relacji z innymi, a te, jak wiemy, są podstawą dobrego funkcjonowania: zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości.  

Dlaczego uczenie bycia życzliwym jest tak istotne?

Uczenie dzieci życzliwości jest istotne z wielu powodów i to zarówno dla ich indywidualnego rozwoju, jak i dla społeczeństwa jako całości.

Empatia ma ogromne znaczenie dla kształtowanie relacji społecznych, stanowiąc fundament zdrowych relacji społecznych. Dzieci, które uczą się bycia życzliwymi, w naturalny sposób nabywają zdolność do nawiązywania pozytywnych relacji z innymi, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Życzliwość sprzyja atmosferze współpracy. Dzieci, które są życzliwe, łatwiej nawiązują współpracę z innymi dziećmi i dorosłymi. Umiejętność kooperacji jest istotna w wielu dziedzinach życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego i to zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości.

Ucząc dzieci życzliwości, rozwijamy ich empatię. Zrozumienie i podzielenie się uczuciami innych ludzi to kluczowa umiejętność, która przyczynia się do budowania głębszych i bardziej satysfakcjonujących relacji.

Bycie życzliwym pomaga również w budowaniu pozytywnej atmosfery. Środowisko, w którym wszyscy czują się akceptowani i docenieni, sprzyja zdrowemu rozwojowi psychicznemu i emocjonalnemu najmłodszych i jest gwarantem tworzenia wartości w każdym aspekcie życia.

Coraz więcej mówi się o wzroście zachowań agresywnych i autoagresywnych wśród młodych ludzi. Tymczasem okazuje się, że dzieci, które są uczone życzliwości są bardziej skłonne do rozwiązywania konfliktów w sposób pozytywny. Umiejętność radzenia sobie z konfliktami, negocjowania i szukania kompromisów jest kluczowa w życiu każdego człowieka.

Życzliwość jest także jedną z podstawowych wartości społecznych. Uczenie dzieci tej wartości pomaga kształtować ich system wartości, co może wpływać na ich postawy i zachowanie w dorosłym życiu.

Życzliwość to umiejętność, która nie tylko przynosi korzyści jednostce, ale także wspiera budowanie pozytywnego społeczeństwa opartego na wzajemnej akceptacji, zrozumieniu i pomocy.

Nie mamy żadnej wątpliwości, że warto dodać ją do ulubionych i trenować wspólnie z dziećmi!

Na blogu

Blog

Dlaczego celebrujemy Dzień św. Patryka?

Dziś świętujemy! Tak wyrażamy szacunek dla różnorodności i uczymy globalnej perspektywy w kreatywny sposób. Co to oznacza w praktyce? 1. Celebracja różnorodności kulturowej Dzień Św. Patryka to pretekst, by przybliżyć Sowardianom kulturę i tradycje Irlandii – kraju, który dla wielu może być nieznany.

Czytaj więcej »
Blog

Jak trenować poczucie własnej wartości u dziecka?

Poczucie własnej wartości to fundament zdrowego rozwoju dziecka. Wpływa na jego pewność siebie, odporność na trudności i relacje z innymi. Rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnego obrazu siebie u swoich pociech. Jak można wspierać dziecko w budowaniu zdrowej samooceny? Oto

Czytaj więcej »
Scroll to Top