Co nam daje czytanie książek? Poznaj 10 korzyści!

Udostępnij

Czytanie książek przynosi wiele korzyści, zarówno w sferze intelektualnej, emocjonalnej, jak i społecznej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że czytając, poprawiamy swoją pamięć i koncentrację, rozwijamy umiejętności poznawcze oraz analityczne, kształtujemy logiczne myślenie i rozumowanie. Podczas czytania ćwiczymy mózg, w konsekwencji czego staje się on sprawniejszy i jest lepiej przygotowany do nauki i pracy.

Co to oznacza w praktyce? Sprawdźcie sami!

1. Czytanie wspiera rozwój intelektualny

Czytanie korzystnie wpływa na rozwój wielu umiejętności, w tym lingwistycznych. Książki wprowadzają nowe słowa i zwroty, poprzez co zwiększa zasób słownictwa czytającego. Im więcej czytamy, tym łatwiej i precyzyjniej możemy wyrażać swoje myśli i uczucia. Częste i regularne sięganie po lektury doskonali także samą umiejętność czytania: szybkość, zrozumienie tekstu, umiejętność wyciągania wniosków.

2. Czytanie wspiera rozwój emocjonalny

Książki pozwalają zanurzyć się w różnorodnych emocjach i doświadczeniach bohaterów, co pomaga lepiej zrozumieć niełatwy świat odczuć, a poprzez to i lepiej radzić sobie z własnymi uczuciami.

3. Czytanie wspiera rozwój kulturowy i społeczny

Książki mogą przybliżać nam różnorodność kultur, obyczajów oraz społecznych i historycznych kontekstów, co poszerza nasze horyzonty i zwiększa empatię.

4. Czytanie wspiera rozwój wyobraźni

Czytanie wspiera rozwój wyobraźni. Tworzenie w umyśle czytającego obrazów, dźwięków, idei i doświadczeń zainspirowanych książką, jest niezwykle przydatne w życiu m.in. dla wspierania takich kompetencji jak: kreatywność, problem solving, planowanie przyszłości czy rozumienie abstrakcyjnych pojęć.

5. Czytanie redukuje stres

Czytanie wspiera rozwój wyobraźni. Tworzenie w umyśle czytającego obrazów, dźwięków, idei i doświadczeń zainspirowanych książką, jest niezwykle przydatne w życiu m.in. dla wspierania takich kompetencji jak: kreatywność, problem solving, planowanie przyszłości czy rozumienie abstrakcyjnych pojęć.

6. Czytanie wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych

Czytanie literatury różnych gatunków i pochodzących z różnych epok może pomóc w poszerzeniu umiejętności komunikacyjnych i doskonaleniu stylu pisania.

7. Czytanie wspiera rozwój krytycznego myślenia

Analiza treści książek, weryfikowanie faktów oraz rozważanie różnych punktów widzenia rozwijają umiejętność krytycznego myślenia.

8. Czytanie wspiera rozwój pamięci

Czytanie wymaga zapamiętywania postaci, wątków fabularnych i szczegółów, co może prowadzić do poprawy pamięci krótko- i długotrwałej.

9. Czytanie wspiera rozwój wytrwałości i koncentracji

Czytanie regularnie wymaga cierpliwości i skupienia, co może pomóc w rozwijaniu wytrwałości i zdolności koncentracji.

10. Czytanie wspiera rozwój samoświadomości

 Czytanie może pomóc w zrozumieniu siebie i własnych przekonań poprzez identyfikację z bohaterami, ich dylematami i wyborami życiowymi.

Zatem czytanie książek jest nie tylko przyjemnością, ale również doskonałą formą samorozwoju i edukacji przez całe życie.

Na blogu

Blog

Dlaczego Warto świętować Światowy Dzień Bez Telefonów?

W dzisiejszych czasach nasze telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Umożliwiają nam kontakt z bliskimi, dostęp do informacji oraz rozrywkę na wyciągnięcie ręki. Jednak czasami warto zrobić sobie przerwę od tego cyfrowego szumu i celebrować Dzień bez Telefonu. Dlaczego? Oto kilka

Czytaj więcej »
Blog

5 zachowań osób z niską samooceną

Samoocena jest to względnie stała opinia na temat własnej osoby, która obejmuje wiele aspektów funkcjonowania jednostki: od wyglądu fizycznego, umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych, po cechy charakteru. Ta niska jest wynikiem negatywnych przekonań na temat własnej osoby, które zwykle wynikają z negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?