Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Udostępnij

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to jednocześnie trudno pomijać ryzyka, jakie są związanie z korzystaniem z nich. Dzieci i młodzież, często nieświadoma negatywów płynących z sieci, podejmuje wiele złych kroków czy niedobrych decyzji, np. publikując na portalu treści, które mogą generować problemy.

Aby pomóc im znaleźć najmłodszym równowagę, warto jest edukować w zakresie kompetencji medialnych.

Co jest pozytywnego w social mediach

Media społecznościowe mogą pomóc dzieciom:

pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną

być w kontakcie z bardziej zróżnicowaną grupą równieśników

zaangażować się w różne ciekawe, rozwijające projekty, często międzynarodowe

rozwijać swoją kreatywność

poznać inne osoby, które mają podobne zainteresowania

komunikować się z nauczycielami i kolegami ze szkoły

znaleźć informacje zdrowotne

dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach

otrzymać wsparcie, gdy czują się smutni lub zestresowani

Negatywy korzystania z social mediów

Drugą stroną medalu jest fakt, że media społecznościowe mogą być centrum potencjalnie szkodliwych lub wątpliwych działań.

Cyberprzemoc

Poprzez cyberprzemoc dzieci mogą być zastraszane lub dręczone online. W rzeczywistości, cyberprzemoc jest uważana za najczęstsze zagrożenie online dla nastolatków i jest związana z depresją, samotnością, a nawet samobójstwem zarówno ofiar, jak i sprawców.

Prywatność i bezpieczeństwo

Dzieci również powinny wiedzieć o prywatności i bezpieczeństwie. Bez tego, mogą udostępniać więcej informacji online niż powinny. Wiele dzieci umieszcza zdjęcia siebie online lub używa swoich prawdziwych imion na swoich profilach. Mogą także ujawniać swoje daty urodzenia i zainteresowania lub umieszczać nazwę swojej szkoły i miasto, w którym mieszkają.

Dzielenie się tego typu informacjami może sprawić, że staną się łatwymi celami dla przestępców internetowych i innych osób, które mogą im zrobić krzywdę.

Istnieje także ryzyko fizycznego spotkania z nieodpowiednią osobą. Niektóre aplikacje mogą automatycznie ujawnić lokalizację użytkownika, informując każdego dokładnie, gdzie znaleźć tę osobę.

Ryzyko dla reputacji

Zdjęcia, filmy i komentarze publikowane online zazwyczaj nie mogą być cofnięte po ich wysłaniu lub umieszczeniu. Umieszczenie nieodpowiedniego zdjęcia może zaszkodzić reputacji i spowodować problemy zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości.

Zdrowie psychiczne

Badania pokazują, że dużo czasu spędzanego na mediach społecznościowych może być związane z problemami natury emocjonalnej: takimi jak depresja czy lęk. Ważne jest nie tylko to, ile czasu dzieci spędzają w mediach społecznościowych, ale także to, w jaki sposób ich używają. My – dorośli często nie zdajemy sobie sprawy, jak ilość lajków pod zdjęciem może wpłynąć na samopoczucie nastolatka.  A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Szkodliwa treść

Dzieci są narażone na spotkanie z treściami, które nie są odpowiednie dla ich wieku. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które podają fałszywy wiek, aby uzyskać dostęp do pewnych portali społecznościowych.

Marnowanie czasu

Czasami dzieci spędzają tak dużo czasu na mediach społecznościowych, że nie mają wystarczająco godzin w ciągu dnia, aby zrobić zadania domowe, czytać, ćwiczyć, spać, spędzać czas z bliskimi. „Problemowe korzystanie z mediów społecznościowych” odnosi się do takiej ilości siedzenia w sieci, które jednoznacznie negatywnie wpływa funkcjonowanie w sieci.

Na blogu

Blog

Dlaczego Warto świętować Światowy Dzień Bez Telefonów?

W dzisiejszych czasach nasze telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia. Umożliwiają nam kontakt z bliskimi, dostęp do informacji oraz rozrywkę na wyciągnięcie ręki. Jednak czasami warto zrobić sobie przerwę od tego cyfrowego szumu i celebrować Dzień bez Telefonu. Dlaczego? Oto kilka

Czytaj więcej »
Blog

5 zachowań osób z niską samooceną

Samoocena jest to względnie stała opinia na temat własnej osoby, która obejmuje wiele aspektów funkcjonowania jednostki: od wyglądu fizycznego, umiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych, po cechy charakteru. Ta niska jest wynikiem negatywnych przekonań na temat własnej osoby, które zwykle wynikają z negatywnych doświadczeń z przeszłości.

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?