Czy przedsiębiorczości da się nauczyć? Oczywiście – przekonują eksperci. To postawa, która zawiera w sobie pewne umiejętności i zdolności. Te, by były odpowiednio ukierunkowane, trzeba najpierw wskazać, a potem ćwiczyć. Od czego zacząć?
Jedno jest pewne – nie ma przedsiębiorczości bez kreatywności. Dlatego operatywności warto zacząć uczyć od treningu wyobraźni i spostrzegawczości. Jak to robić? Sposobów jest wiele i, co więcej, wszyscy je doskonale znamy. Po pierwsze, czytajmy wiersze, bajki, opowiadania. Po drugie, twórzmy historie. Wymyślajmy, gadajmy, opowiadajmy. Tylko tak rozbudzimy w dziecku ciekawość, rozwiniemy kreatywność, wytrenujemy wyobrażenia.
Im więcej kontaktu dziecka w wymyśloną, pięknie opowiedzianą historią, tym szybciej i lepiej rozwinie się jego kreatywność. Pisząc o technikach wspierania rozwoju wyobraźni, nie sposób nie wspomnieć o malowaniu. Dobrze jest pozwolić dziecku na artystyczne wyżycie się, a nie rysowanie według kolorowankowego wzoru. Kupując pociesze zabawkę, warto wybrać tę prostą, niedrogą, wielofunkcyjną. Taką, którą dziecko wykorzysta tak jak chce i tak, jak podpowiada mu serce i wyobraźnia. To bardzo ważne także dlatego, że uczy nieszablonowego i pozaschematowego myślenia, dając dziecku jednocześnie poczucie sprawczości. Prosta rzecz, która uczy bardzo wiele: wiary we własne możliwości, umiejętności podejmowania ryzyka i ponoszenia potencjalnych konsekwencji. To niezwykle ważne zdolności dla rozwoju przedsiębiorczości.
Na etapie wczesnoszkolnym warto wprowadzać dziecko w świat matematyczny i nie tylko kształtować zdolności liczenia, ale też uczyć rozumienia mechanizmu przyczyna – skutek. To dobry moment, by zacząć mówić o pieniądzach. Bawcie się w sklep. Zabieraj dziecko ze sobą na prawdziwe zakupy. Przeznacz na shopping określoną sumę pieniędzy – nieprzekraczalną. To świetna lekcja racjonalnego wydawania i nauka oszczędności. Ucz także dziecko szacunku do przedmiotów, które posiada: ubrań, zabawek, elektroniki. W końcu przedsiębiorczość to zarządzanie aktywami, w posiadaniu których jesteśmy.
Warto być przedsiębiorczym i warto uczyć dziecko przedsiębiorczości od samego początku. To doskonała inwestycja w przyszłość i zdolność, która przyda się nie tylko w życiu zawodowym, ale też i społecznym.