Co dzieciom przyniosła ze sobą pandemia?

Udostępnij

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kilkanaście miesięcy izolacji społecznej musiało przynieść i przyniosło określone skutki. Narastający niepokój, silny stres, niepewność jutra jednoznacznie destruktywnie wpłynęły na rozwój emocjonalny i społeczny najmłodszych. Według ankiety przeprowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, aż 30 % dzieci w wieku 13 – 17 lat ocenia swoją kondycję psychiczną jako złą. To każe nam zadać pytanie, co dalej.

Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości, że wszystko to, co dzieje się w Polsce i na świecie od kilkunastu miesięcy powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia u dzieci zaburzeń emocjonalnych i adaptacyjnych. Mowa tu o problemach natury lękowej, depresyjnej czy nawet zespole stresu pourazowego. Aż 75 % respondentów określiło pandemię samą w sobie jako wydarzenie silnie stresującą, a ilość sytuacji, które determinowała jedynie ten lęk wzmagała. Dziś stajemy więc wobec problemu radzenia sobie ze skutkami koronawirusa. To, że zmiany społeczne i pandemiczna rzeczywistość „uderzyły” zwłaszcza w kruchą psychikę dzieci i młodzieży, nie pozostawia bowiem wątpliwości i jednocześnie każe dynamicznie działać.

Zaobserwowany spadek poziomu emocji u dzieci, który jest skutkiem zaburzonej rutyny, ale też poczucia nudy, braku możliwości budowania relacji rówieśniczych czy  korzystania z zajęć pozalekcyjnych, sprawia, że dziś my – dorośli musimy wyjść do dzieci z propozycją, która będzie łączyła 2 w 1. Potrzebne są warsztaty, które będą doskonałą okazją do przełamywania lęków związanych z nawiązywaniem relacji społecznych czy poprawy poczucia własnej wartości. Ta jest konsekwencją długoterminowej izolacji. Kompetencje miękkie, które są określane mianem najlepszej inwestycji w przyszłość dziecka. Szkolenie umiejętności kluczowych, jak zwykło się je określać, były ważne zawsze. W czasach pandemii wybrzmiały jeszcze mocniej. LIFE SKILLS to fundament kompetencji społecznych XXI wieku. Według WHO to właśnie umiejętności życiowe są kluczowe dla szczęśliwego i skutecznego  życia dziecka w zmieniającym się świecie.

Kreatywność, mindfulness, przedsiębiorczość, inteligencja emocjonalna, odporność psychiczna, poczucie wartości i nawiązywanie relacji  – dzięki nim dziecko może skutecznie radzić sobie z zadaniami szkolnymi i wyzwaniami codzienności. To także doskonała droga do walczenia ze skutkami pandemii.  

Na blogu

Blog

Skąd się biorą trudności z nauką

Poczucie własnej wartości, wiara w siebie, szacunek do siebie, pewność siebie czy samoświadomość maja bardzo podobne znaczenie i często są używane wymiennie. Ale co te wszystkie określenia tak naprawdę znaczą, co się za nimi kryje? S. Renee Smith i Vivian Harte zdefiniowały poczucie

Czytaj więcej »
Przewiń do góry