Rozmowy z Julią o kompetencjach przyszłości

Udostępnij

Tata, po co jest poczucie wartości? – zapytała mnie kiedyś Julia. To był akurat jeden z tych dni, które przychodzą na każdego z nas. Kiedy czujemy się zwyczajnie źle i tracimy wiarę w siebie i w to, co robimy. Czy to poczucie można jakoś wzmocnić? Czy da się je wyćwiczyć? Nauczyć go?

Budowanie prawidłowego poczucia wartości to jedna z najlepszych inwestycji w Twój rozwój, Jula.

Sposób, w jaki dziecko postrzega siebie to wypadkowa bardzo wieku czynników, wśród których komunikaty werbalne i niewerbalne, wysyłane do dziecka każdego dnia, pełnią rolę niezwykle istotną. To one wpływają na samoocenę i to one tworzą opinię, jaką dziecko posiada na swój temat.

Słuchając pociechy, szybko możemy zauważyć, jak ona sama się definiuje – czy poczucie wartości jest u niej prawidłowe, zawyżone czy zaniżone. Stabilna i pewna samoocena to krok w stronę samoakceptacji, bez której nie ma mowy o spełnieniu, zadowoleniu, asertywności. To także szacunek do samego siebie, wiara we własne możliwości, dobre samopoczucie, wyznaczanie celów i osiąganie sukcesów. Jednym zdaniem – to najlepsza droga do szczęścia.

Dlaczego tak ważne jest, aby poziom samooceny dziecka był prawidłowy? Gdy poziom poczucia własnej wartości jest niski, młody człowiek jest w bezustannym kontakcie z samym sobą. Winę za każdą porażkę „bierze na siebie” i za wszystko się obwinia. Nie widzi żadnych swoich sukcesów, nie wierzy w siebie, a każdy nieudany krok jest kolejnym do znielubienia siebie i znalezienia kolejnych argumentów na „nie”.

Ocena zawyżona to inne problemy. To niedostrzeganie własnych pomyłek i błędów, to brak relacji społecznych, to brak krytycznego myślenia. Biorąc pod uwagę to, jak ważnym stanem psychicznym jest samoocena i jak mocno determinuje ona życie dziecka, trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać ją u dziecka na prawidłowym poziomie. Zwłaszcza, że dzieci nie rodzą się z ugruntowaną samooceną. Poziom wartości to efekt procesu kształtowania samooceny, który powstaje stopniowo, krok po kroku, każdego dnia, wraz z każdym doświadczeniem.

Dziecko, które zna swoją wartość, potrafi wyciągać wnioski. Potrafi tez zadbać o siebie: zarówno pod względem intelektualnym,  jak i emocjonalnym czy fizycznym. Dziecko znające swoją wartość potrafi zdefiniować cele i dążyć do ich realizacji. Potrafi też mówić o sobie dobrze, brać odpowiedzialność za własne działania, uczyć się na błędach.

Na blogu

Blog

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka?

Od kiedy celebrujemy Dzień Dziecka? Jaka była historia jego powstania? Skąd pochodzą najstarsze tradycje i jak Dzień Dziecka trafił do Europy? Zapraszamy do lektury artykułu, który przybliży nam święto wszystkich dzieci! Najstarsze tradycje: Japonia i Chiny Choć w Europie Dzień Dziecka pojawił się

Czytaj więcej »
Blog

Jak Wielka Brytania świętuje Dzień Mamy?

Dzień Matki w Wielkiej Brytanii jest świętem ruchomym – przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu, podczas gdy w większości krajów świata obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Skąd ta różnica? Początkowo brytyjskie Mother’s Day, zwane też Mothering Sunday, miało charakter religijny – był

Czytaj więcej »
Przewijanie do góry