Asertywność. Czy jest dziecku potrzebna?

Udostępnij

Umiejętność wyrażania własnego zdania bywa mylona z buntem. Niepotrzebnie. To, że dziecko potrafi jasno powiedzieć, na czym mu zależy i czego nie akceptuje, nie oznacza, że jest niegrzeczne czy krnąbrne. Asertywność jest cechą, którą powinniśmy pielęgnować i pomóc jej rozkwitać. To właśnie ona pozwala dzieciom nie poddawać się presji grupy i powiedzieć stanowcze „nie”, kiedy rówieśnicy naciskają. To ważna lekcja na całe życie –  dziecko powinno zdawać sobie sprawę, że relacji nie buduje się na zasadach nierówności. Fundamentem jest szacunek dla drugiego człowieka.

Gdy mówimy o asertywności, myślimy o złotym środku – postawie pomiędzy uległością a agresywnością. Tutaj najbardziej chodzi o wyznaczanie granic, zdolność wyrażania swojego zdania poprzez używanie argumentów. To niezwykle cenne, dobre i potrzebne – zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości. Umiejętność informowania o swoich potrzebach i oczekiwaniach to komunikat o granicach. Te należy dziecku komunikować od samego początku – zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

Bycie asertywnym  zakłada bowiem szacunek do siebie nawzajem i uwzględnia fakt, że każdy ma prawo do odmowy, powiedzenia, że czegoś sobie nie życzymy, że coś nam się nie podoba. Pierwszymi nauczycielami asertywności powinni być rodzice. To mama i tata są odpowiedzialni za to, aby w relacji z dzieckiem jasno komunikować swoje granice. Dlaczego to takie istotne? Odpowiedź jest prosta – jeśli osoba dorosła zadba o to, aby czuć się dobrze i komfortowo, jasno definiując granice, w sposób naturalny i oczywisty uczy swoją pociechę określania swoich. „Jeśli mama i tata potrafią odmawiać – dziecko też będzie umiało to robić” – przekonują eksperci. Ważne, aby umieć określać swoje oczekiwania z szacunkiem, by umieć podawać argumenty, by w tej dyskusji umieć zachować się kulturalnie.

Asertywność to umiejętność, która jest dziecku potrzebna na każdym etapie życia. I chociaż każdy z nas ma tę zdolność, zwykle mniej lub bardziej ukształtowaną, to nic dziwnego, że dążymy, by była jak najlepiej rozwinięta. To ona pozwala nam zadbać o wysoki komfort życia i spełnienie, które jest tutaj niezwykle ważne. 

Na blogu

Blog

Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to

Czytaj więcej »
Blog

6 umiejętności psychicznych, które powinniśmy nauczyć dziecko

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest dziś tematem numer jeden, a pytanie o to, jak najmłodsi mają się odnaleźć w  tak dynamicznej, szybko zmieniającej się rzeczywistości, staje się kluczowe. Eksperci nie mają wątpliwości, że tylko ćwiczenie kompetencji mentalnych i trening odporności psychicznej może

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?