10 powodów, dlaczego życzliwość jest ważna

Udostępnij

#1 Życzliwość ma bezpośredni związek z dobrym samopoczuciem dziecka

Naukowcy od wielu lat badają dobroć i jej skutki. Badania konsekwentnie pokazują, że życzliwość wiąże się z lepszym zdrowiem i lepszym samopoczuciem.

#2 Życzliwość obniża stres

Mówić o stresie o stresie, należy wspomnieć o kortyzolu, znanym jako „hormon stresu”. W naprawdę stresujących sytuacjach jest niezbędny. Przygotowuje nasze ciała do przetrwania w formie ucieczki lub walki. Jednak jeśli ciągle znajdujemy się w stresujących sytuacjach, z których nie możemy wyjść, hormon stresu niesie ze sobą negatywne skutki. Wykazano, że życzliwość pomaga obniżyć poziom kortyzolu i przywrócić nasze ciało do równowagi i stanu relaksu.

#3 Życzliwość zwiększa poczucie własnej wartości

Bycie miłym dla ludzi zwiększa naszą samoocenę, która jest ważną częścią optymizmu i produktywności życiowej. Badania pokazują, że życzliwość wobec nieznajomych ma większy wpływ na poczucie własnej wartości niż życzliwość wobec przyjaciół i rodziny.

#4 Życzliwość zwiększa produktywność

Środowiska pracy, w których życzliwość jest priorytetem są bardziej wydajne! Stoi to w wyraźniej sprzeczności z powszechnym dość przekonaniem, że ludzie potrzebują dyscypliny, aby osiągnąć sukces. Zbyt często tzw. „twarda ręka” bądź nadmierna dyscyplina jest symbolem toksycznego, dominującego środowiska. W jednym badaniu, w którym przeanalizowano ponad 3500 firm i 50 000 osób, zachowania takie jak chwalenie były powiązane z lepszą wydajnością pracy i niższymi rotacjami wśród pracowników. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób życzliwość poprawia samopoczucie pojedynczej osoby, wydaje się naturalne, że ma też pozytywny wpływ na środowisko pracy.

#5 Życzliwość kształtuje lepszych liderów

Nie trzeba zbyt daleko szukać, aby znaleźć badania dowodzące, że życzliwość i empatia to podstawowe cechy dobrego lidera. Dobrzy przywódcy mają silne więzi społeczne i dobre zrozumienie ludzkich emocji. Wiedzą też, jak ważne jest traktowanie ludzi z godnością i szacunkiem. Z kolei ludzie im ufają, szanują i pozostaną lojalni.

#6 Życzliwość pomaga dzieciom lepiej radzić sobie w szkole

Wiemy już, że życzliwość poprawia atmosferę w pracy. Tak samo pozytywny wpływ ma również na szkołę. Promowanie wśród uczniów takich wartości, jak empatia i życzliwość zwalcza negatywne postawy. Dzieci czują się bardziej bezpieczne, pewniejsze siebie i lepiej przygotowane do nawiązywania ważnych więzi społecznych.

#7 Życzliwość zapewnia dzieciom dobrą przyszłość

To, co dzieje się z dziećmi w młodości, ma ogromny wpływ na ich przyszłość. Kiedy dzieci dorastają w środowiskach, w których życzliwość jest powszechna, jest bardziej prawdopodobne, że unikną poważnych problemów emocjonalnych w późniejszym życiu. Kiedy dzieci okazują sobie dobroć, zyskują wiele korzyści, takich jak zmniejszona agresja i mniej zachowań antyspołecznych. Badania pokazują, że jeśli dziecko skupia swoją życzliwość głównie na przyjaciołach, nie widzi tak dużego pozytywnego wpływu, jak wtedy, gdy jest bardziej pomocne rodzinie i nieznajomym.

#8 Życzliwość jest dobra dla relacji i związków

Życzliwość, obok stabilności emocjonalnej, jest najważniejszym wyznacznikiem szczęścia w relacjach, czy w małżeństwie.

#9 Życzliwość wobec samego siebie jest niezbędna do dobrego życia

Życzliwość wobec siebie samego jest równie ważna jak życzliwość wobec innych. Badania pokazują, że ludzie, którzy są zbyt krytyczni wobec siebie, są bardziej podatni na depresję i lęki.

#10 Życzliwość jest zaraźliwa

Na koniec wreszcie: życzliwość jest ważna, ponieważ jest zaraźliwa. Kiedy angażujemy się w zachowania prospołeczne, ludzie, którzy z nich korzystają, najprawdopodobniej „przekażą to dalej”. Powoduje to efekt domina, w którym okazywanie życzliwości staje się coraz bardziej powszechne.

Na blogu

Blog

Dlaczego celebrujemy Dzień św. Patryka?

Dziś świętujemy! Tak wyrażamy szacunek dla różnorodności i uczymy globalnej perspektywy w kreatywny sposób. Co to oznacza w praktyce? 1. Celebracja różnorodności kulturowej Dzień Św. Patryka to pretekst, by przybliżyć Sowardianom kulturę i tradycje Irlandii – kraju, który dla wielu może być nieznany.

Czytaj więcej »
Blog

Jak trenować poczucie własnej wartości u dziecka?

Poczucie własnej wartości to fundament zdrowego rozwoju dziecka. Wpływa na jego pewność siebie, odporność na trudności i relacje z innymi. Rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnego obrazu siebie u swoich pociech. Jak można wspierać dziecko w budowaniu zdrowej samooceny? Oto

Czytaj więcej »
Scroll to Top