1. Szachy łączą ludzi
Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Jej historia zaczęła się ponad 1500 lat temu. Przez ten czas ewoluowała i rozprzestrzeniała się po całym świecie, aż do tej postaci, w którą gramy dziś. Łączy ludzi różnych kultur, grup wiekowych i środowisk. Ludzi, którzy dzielą wspólną pasję.
2. Szachy uczą radzenia sobie z porażką
Oczywiście każdy lubi wygrywać, ale po prostu ważne jest, aby nauczyć się akceptować przegraną. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski z porażki i wrócić jako lepszy gracz. Tak jak w życiu, w obliczu porażki musimy się podnieść i wrócić silniejsi i mądrzejsi.
3. Szachy pomagają dzieciom zrozumieć konsekwencje swoich działań
Oprócz tego, że dzieci stają się świetnymi szachistami lub zdobywają wysokie miejsca w turniejach, ważne jest też to, że szachy od najmłodszych lat uczą, że nasze wybory mają konsekwencje – zarówno dobre, jak i złe. Rozważenie ruchów szachowych, podjęcie próby wykonania najlepszego z możliwych ruchów, przynosi satysfakcję. Natomiast zbyt szybka gra i pośpiech w podejmowaniu decyzji może mieć negatywne reperkusje.
4. Szachy pomagają w nauce koncentracji
Jak powiedział Bobby Fischer: „Szachy wymagają całkowitej koncentracji”. Szachista może wykonywać ruchy jak arcymistrz przez 30 ruchów, a następnie rozpraszać się w ruchu 31 i popełnić podstawowy błąd, który przegrywa grę! Ta intensywna koncentracja przydaje się w życiu codziennym w konfrontacji z zadaniami szkolnymi, czy innymi wyzwaniami dnia codziennego.
5. Szachy pomagają rozwijać kreatywność.
Mówi się, że w grze w szachy ujawnia się osobowość danej osoby. Osoba nieśmiała i pasywna może grać z większą rezerwą, podczas gdy osoba towarzyska może być odważnym napastnikiem. Wspaniałą częścią szachów jest to, że jest miejsce dla każdego stylu i osobowości. Na swój własny sposób możesz pokazać kreatywność w rodzaju ruchów, planów i taktyk, które wymyślisz na planszy.
6. Szachy budują pewność siebie
Szachy odzwierciedlają Twoją osobowość. To Ty poświęcasz czas na naukę, rywalizację w turniejach, analizowanie przegranych i analizowanie swoich słabszych stron. Dzięki stałej pracy nad sobą, rośnie poczucie pewności siebie. Nawet praca w trudnym okresie, gdy wciąż szlifujemy swoje umiejętności i odnosimy porażki, buduje się nasza odporność psychiczna i pewność siebie.
7. Szachy pomagają rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów
W każdej partii szachów stajesz przed wyzwaniami i problemami, które musisz rozwiązać, aby rozegrać jak najlepszą partię. Szachy mogą pomóc ci myśleć z wyprzedzeniem, nie spieszyć się z podejmowaniem decyzji i ważyć plusy i minusy swoich wyborów. Koreluje to z wyzwaniami, przed którymi stoimy w codziennym życiu, gdzie – tak jak w szachach – staramy się dokonywać najlepszych wyborów, aby uzyskać to, na czym nam zależy.
8. Szachy pomagają ćwiczyć obie półkule mózgu
Podczas gry w szachy Twój mózg będzie ćwiczy umiejętności logicznego myślenia, rozwija rozpoznawanie wzorców. Musisz podejmować decyzje na podstawie bodźców wizualnych, ćwiczysz myślenie analityczne i pamięć. Szachami można się cieszyć w każdym wieku — w rezultacie te ćwiczenia mózgu mogą być ważnym elementem zdrowego trybu życia. Ważnym elementem utrzymywania Twojego mózgu w zdrowiu przez całe życie! Aktywny mózg to zdrowy mózg!
9. Szachy umożliwiają wejście w stan flow
Flow to głęboko satysfakcjonujące poczucie całkowitego zaangażowania, w którym nasz mózg i umysł pracują na najwyższym poziomie wydajności przy wykonywaniu trudnego zadania. Sportowcy, czy artyści często opisują wejście w taki stan, w którym są tak całkowicie skupieni na zadaniu, że ich świadomość wszystkiego poza przedstawieniem wydaje się zanikać.
Naukowcy, którzy badają aktywność mózgu, zauważyli, że fale theta są podwyższone w elektroencefalogramach (EEG) wykonywanych, gdy ludzie są osiągają stan flow. Badania wykazały ten sam wysoki poziom fal theta w skanach mózgu doświadczonych szachistów podczas coraz trudniejszych meczów szachowych.
10. Szachy pomagają opanować się pod presją
Intensywna partia szachów, w której dałeś z siebie wszystko, Twój czas się kończy, a Ty wciąż musisz podejmować krytyczne decyzje, aby odnieść sukces uczy zachowywać spokój pod presją. Musisz być intensywnie skoncentrowany, a jednocześnie zachować spokój, aby Twój mózg przez cały czas mógł pracować na najwyższych obrotach. Wszyscy mamy do czynienia z terminami, prezentacjami, rozmowami kwalifikacyjnymi i testami przez całe życie. Podobnie jak w grze w szachy, musimy zachować pewność siebie i spokój, aby wypaść jak najlepiej.