Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Udostępnij

O konieczności dbałości o kondycję psychiczną mówi się coraz więcej, coraz częściej i coraz głośniej. To dobrze. Zdrowie psychiczne nie powinno być tematem tabu. Co robić, aby zachować zdrowie psychiczne? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że zmiana nawyków na dobre pomoże ochronić nas przed nadmiernym stresem czy przeciążeniem psychicznym, które często prowadzą nad do poważniejszych stanów lękowych czy depresyjnych.

„Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, które skutkują niesprawność życiową. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw. WHO szacuje, że obecnie zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie” – umcs.pl

Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo istotne jak dbanie o zdrowie fizyczne. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

Relaksuj się i odpoczywaj

Regularny odpoczynek i relaks są kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego. Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, czy głębokie oddychanie, aby zredukować stres i napięcie.

  • Prowadź zdrowy styl życia

Ruch i zrównoważona dieta mają wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu i poprawie nastroju, a zdrowa dieta dostarcza cennych składników odżywczych dla mózgu.

  • Pielęgnuj relacje społeczne

Silne relacje z rodziną i przyjaciółmi są ważne dla zdrowia psychicznego. Spędzaj czas z bliskimi osobami, rozmawiaj z nimi o swoich uczuciach i doświadczeniach.

  • Mów otwarcie o swoich uczuciach

Nie krępuj się rozmawiać o swoich emocjach i problemach. Jeśli coś cię martwi, podziel się tym z kimś, komu ufasz lub poszukaj wsparcia terapeuty.

  • Utrzymuj zdrowy sen

Sen odgrywa kluczową rolę w zdrowiu psychicznym. Staraj się utrzymywać regularny harmonogram snu i dbaj o dobre warunki do wypoczynku.

  • Bądź aktywny społecznie

 Zaangażuj się w działalność społeczną lub wolontariat. Pomaganie innym i uczestnictwo w społeczności może poprawić samopoczucie.

  • Zarządzaj stresem

 Nauka radzenia sobie ze stresem jest kluczowa. Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak planowanie, organizacja, czy rozwijanie pozytywnego podejścia.

  • Utrzymuj pozytywne myśli

 Skup się na pozytywnych myślach i dążeniu do realizacji swoich celów. Unikaj negatywnego myślenia i auto-oceny.

  • Znajdź pasje i cele życiowe

 Szukaj pasji i celów, które sprawiają ci radość i dają sens życiu. To może być coś, co kochasz robić i co przynosi ci satysfakcję.

Pamiętaj, że zdrowie psychiczne to proces, który wymaga ciągłej uwagi i pielęgnacji. Nie ma mowy o zdrowiu fizycznym bez zdrowia psychicznego.

Na blogu

Blog

Dlaczego warto uczyć dzieci o mediach?

O rosnącej roli mediów w życiu najmłodszych nie trzeba nikogo przekonywać. Ich wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny dzieci jest ogromny i – co warte podkreślenia – nie zawsze pozytywny. Coraz częściej zauważa się, że czytanie bajek, spacer czy wspólna zabawa z dzieckiem

Czytaj więcej »
Blog

Pokolenie płatków śniegu – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach termin „pokolenie płatków śniegu” stał się popularnym określeniem, używanym często w kontekście młodszych generacji, szczególnie millenialsów i pokolenia Z. Opisuje się nim młodych ludzi o cechach osób nadmiernie wrażliwych, nietolerancyjnych wobec krytyki i nadmiernie przekonanych o swojej wyjątkowości. Ale czy

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?