7 zdumiewająco prostych porad, jak poprawić siłę koncentracji dzieci

Koncentracja - 7 zdumiewających porad poprawiających koncentrację u dzieci.

Udostępnij

Trudno jest uczyć dzieci. A kiedy nie są zainteresowane – wtedy nauczenie ich czegokolwiek graniczy z cudem.

Zainteresowanie dziecka dowolnym tematem oznacza namówienia dziecka do koncentracji na siedzeniu i nauce tego, czego ma się nauczyć. Ale jak poprawić koncentrację dziecka? Odpowiedź leży w zainteresowaniu dziecka tematem.

Przedstawiamy Państwu infografikę stworzoną w Brainy na bazie własnych badań i doświadczeń w zakresie poprawy koncentracji u Dzieci podczas nauki. Zawiera kilka wskazówek, z których możesz skorzystać, aby poprawić siłę koncentracji dziecka. Zapraszamy do komentowania, zgłaszania własnych pomysłów i przemyśleń.

 

Oto 5 krótkich punktów, wyjaśniających powyższe wskazówki, z których możesz korzystać natychmiast.

1. Podziel większe zadania na mniejsze

Wykonywanie jednego dużego zadania za jednym razem dla dzieci staje się trudne i przytłaczające. Ponieważ większe zadanie wymaga większej dokładności, lepiej jest podzielić je na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania. Rozbijając zadanie na mniejsze części, które zajmują mniej czasu sprawia, że dziecko czuje się mniej obciążone i czerpie satysfakcję z postępów w realizacji przypisanego zadania. Dłuższe, bardziej wymagające zadania mogą być zniechęcające i sprawiać, że dzieci nie osiągną  pożądanych celów.

 

2. Minimalizuj zakłócenia

Dzieciom trudno jest wyłapać zakłócenia, o wiele trudniej niż dorosłym. Ważne jest więc stworzenie środowiska bardziej przystosowanego do koncentracji, które jest wolne od wszelkich zakłóceń, takich jak głośna muzyka, hałas telewizyjny. Ponadto, trzymanie z dala od telefonów komórkowych, przeglądania Internetu w tej erze technologicznej podczas wykonywania określonego zadania może pomóc w koncentracji dziecka. Idealne miejsce pracy dla dzieci powinno być czyste z odpowiednim oświetleniem kierunkowym i powinno mieć wygodne miejsce do siedzenia.

 

3. Zaplanuj działania i ustal cele

Podczas przypisywania zadania upewnij się, że ustawiłeś limit czasu, który delikatnie zmusi Twoje dziecko do ukończenia zadania w określonym czasie. Upewnij się, że limit czasu nie jest ani za krótki, ani za długi. Krótkie terminy mogą sprawić, że dziecko będzie sfrustrowane i zaniepokojone, a długie terminy mogą prowadzić do nieuwagi i rozproszenia uwagi. Pomóż także przygotować harmonogram wszystkich działań, dzieląc go na czas hobby, czas nauki, czas zabawy. Pomoże im to wyznaczyć cele i je osiągnąć. Nagradzaj dzieci prezentami, gdy wykonają zadania zgodnie z harmonogramem. To zapewni im motywację.

 

  1. 4. Spędzaj czas ze swoimi dziećmi i czytaj im historie

Nigdy nie przestawaj spędzać czasu z dziećmi, nawet jeśli jesteś zajęty pracą. Stworzy to pozytywne środowisko dla nich, pomagając im skupić się na swoich działaniach. Uzyskaj opowiadania o zainteresowaniach Twojego dziecka i czytaj historie na głos, gdy dziecko odpoczywa. Zwiększy to jego umiejętności słuchania i poprawi wyobraźnię i umiejętność wizualizacji, która jest ważna dla koncentracji.

 

  1. 5. Korzystaj z zabawnych czynności, aby skupić się na nich

Mieszaj pracę z przyjemnością, pozwalając dziecku wybierać działania pomiędzy poszczególnymi okresami. Niech to będzie zabawa, grania na instrumencie, słuchanie muzyki lub nawet sen. Możliwość podejmowania decyzji dotyczących zabawnych działań pomiędzy pracą poprawi koncentrację i skupienie, a to z kolei powoduje lepszą wydajność podczas wykonywania przypisanego zadania.

 

Oprócz tych 5 motywujących sposobów, dziecko można również zmotywować, doceniając je regularnie. Można sprawić, że wykona podstawowe ćwiczenia oddechowe, zapewni wystarczającą aktywność fizyczną, sprawić, że dobrze odpocznie.

Brainy jest jednym z pionierów w tej dziedzinie. Metoda Brainy to zestaw opatentowanych ćwiczeń dla dzieci w wieku od 6 do 16. Brainy dysponuje metodyką szkolenia, która obejmuje medytację z wykorzystaniem cyfrowej muzyki – aby otworzyć nowe połączenia neuronowe w mózgu. Wszystko wsparte ćwiczeniami neurobicznymi, które pomagają umysłowi pozostać zwinnym i czujnym. Trening mieszany zapewnia wszechstronny rozwój mózgu z wieloma korzyściami. Jednym z naszych kursów jest kurs Wzmocnienia Zmysłów i Pamięci, który koncentruje się na poprawie koncentracji oraz skupienia dziecka.

Na blogu

Blog

Co nam daje czytanie książek? Poznaj 10 korzyści!

Czytanie książek przynosi wiele korzyści, zarówno w sferze intelektualnej, emocjonalnej, jak i społecznej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że czytając, poprawiamy swoją pamięć i koncentrację, rozwijamy umiejętności poznawcze oraz analityczne, kształtujemy logiczne myślenie i rozumowanie. Podczas czytania ćwiczymy mózg, w konsekwencji czego staje

Czytaj więcej »
Blog

Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?