Rodzicu, zadbaj o siebie – zadbasz o dziecko!

Udostępnij

Chcesz być lepszym rodzicem?

Nie zapomnij zadbać o siebie. Jeśli chodzi Ci po głowie myśl typu „w 2020 będę lepszym rodzicem” mamy małą adnotację – chcesz być lepszy w swojej roli? To zadbaj o siebie.

Poniżej krótka historia w ramach inspiracji.

Kiedy Emily Oster, ekonomistka z Brown University w Rhode Island, została matką, postanowiła przeanalizować rzeczywiste dane dotyczące spornych kwestii dotyczących rodzicielstwa, takich jak karmienie piersią, sen i czas na ekranie.

W ostatniej książce „Cribsheet” doszła do wniosku, że kochający i szczęśliwie rodzice z reguły kierowali się aktywnościami, które pasują do ich stylu życia.

Innymi słowy, jej odkrycia dały niespokojnym rodzicom pozwolenie na praktykę samoopieki. (O której często zapominają).

Nie tylko ona tak mówi. Według socjologów i psychologów badających rodziny, czy metod rozwoju dziecka jak Brainy, nasze społeczeństwo skoncentrowane na dziecku straciło z oczu jeden z najważniejszych składników zdrowych, szczęśliwych dzieci – zdrowych, szczęśliwych rodziców.

Rodzice często czują się zdezorientowani sprzecznymi radami „ekspertów”. Odpowiedzialność za zapewnienie przyszłości finansowej ich dzieci bywa przecież przytłaczająca. Psychologowie w artykule The Independent zwracają uwagę, że ojcowie i mamy przytłoczeni obowiązkami niechętnie przyznają się do tego, że potrzebują pomocy – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi we Francji i Belgii, w danym momencie około 7 procent rodziców cierpi z powodu „wypalenia rodzicielskiego”. Badacze zdefiniowali objawy wypalenia jako poważne wyczerpanie, brak przyjemności z rodzicielstwa i dystansowania się emocjonalnie od swoich dzieci. Najczęściej narażone na tego typu przeżycia były matki.

Rodzice najbardziej narażeni na ryzyko byli za bardzo skoncentrowani na swoich pociechach, dążąc w tej roli do nienaturalnej doskonałości i odstawiając na bok swoje potrzeby. „Nie ma najlepszych praktyk rodzicielskich” – przekonują psychologie. Dodają przy tym, że rodzicielstwo jest fałszywie przedstawiane jako nauka, kiedy tak naprawdę chodzi o wartości. „Rodzice muszą zadać sobie pytanie: co jest najlepsze dla mnie i mojej rodziny?”  

„Nie możesz być przyzwoitym rodzicem, jeśli nie masz własnego życia” – przekonują przy tym. „ W końcu to rodzic ma zarazić pasją do życia”.

Zadbaj o siebie i daj Brainy pomóc dziecku.

Na blogu

Blog

Co nam daje czytanie książek? Poznaj 10 korzyści!

Czytanie książek przynosi wiele korzyści, zarówno w sferze intelektualnej, emocjonalnej, jak i społecznej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że czytając, poprawiamy swoją pamięć i koncentrację, rozwijamy umiejętności poznawcze oraz analityczne, kształtujemy logiczne myślenie i rozumowanie. Podczas czytania ćwiczymy mózg, w konsekwencji czego staje

Czytaj więcej »
Blog

Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?