Czym jest higiena cyfrowa?

Udostępnij

Higiena cyfrowa to  – najogólniej rzecz ujmując – zdrowe nawyki w internecie. To zbiór praktyk i zasad mających na celu utrzymanie bezpieczeństwa oraz zdrowego i odpowiedzialnego korzystania z technologii cyfrowych. To szereg działań, które mają jeden cel – ochronę prywatności, zapewnienie bezpieczeństwa online i ogólny dobry stan zdrowia psychicznego związany z korzystaniem z nowoczesnych technologii.

Dlaczego higiena cyfrowa jest ważna?

Odpowiedź na zadane tu pytanie jest oczywista – im zdrowsze mamy nawyki cyfrowe, tym bardziej ograniczamy negatywny wpływ nowych technologii na nasze życie. Co ważne, mówiąc o higienie cyfrowej, nie mówimy o rezygnacji z internetu, ale o odpowiedzialnym, świadomym i kreatywnym korzystaniu z czasu spędzanego w sieci i jej zasobów.

Dlaczego tak ważne jest to, aby zachowywać zdrowy umiar w korzystaniu z nowej technologii? To oczywiste – przekonują edukatorzy medialni Soward.  – Zbyt częste sięganie po nowoczesne urządzenia i nadmierne siedzenie w sieci może mieć szereg negatywnych skutków, a w niektórych sytuacjach może nawet przebierać formę uzależnienia.

Jakie są skutki braku higieny cyfrowej?

Do najczęściej wymienianych zaburzeń związanych z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych możemy zaliczyć:

  • problemy ze snem,
  • stres cyfrowy,
  • zaniedbanie obowiązków,
  • problemy z koncentracją.

Higiena cyfrowa niejedno ma imię

Samo pojęcie higieny cyfrowej obejmuje wiele płaszczyzn, w tym:

1. Bezpieczeństwo online. Korzystanie z silnych i unikalnych haseł, aktualizowanie oprogramowania, korzystanie z oprogramowania antywirusowego, oraz unikanie podejrzanych stron internetowych i linków.

2. Ochrona prywatności. Świadome kontrolowanie udostępniania danych osobowych online, korzystanie z ustawień prywatności w serwisach społecznościowych i innych aplikacjach, a także dbanie o to, aby informacje osobiste były przechowywane bezpiecznie.

3. Zarządzanie czasem online. Ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Może to obejmować ustawianie limitów czasowych dla korzystania z urządzeń elektronicznych.

4. Rozpoznawanie zagrożeń online. Edukacja na temat zagrożeń internetowych, takich jak oszustwa internetowe, cyberprzemoc, hejt online, i zdolność rozpoznawania potencjalnych zagrożeń.

5. Zachowanie zdrowego balansu. Unikanie nadmiernego uzależnienia od urządzeń elektronicznych, korzystanie z technologii w sposób umiarkowany i dbanie o równowagę między światem online a offline.

6. Cyfrowa etykieta. Świadome i szanujące zachowanie online, z poszanowaniem dla innych uczestników internetu, zasady etyki online i unikanie agresywnego czy nieodpowiedzialnego zachowania.

Higiena cyfrowa jest szczególnie istotna w dzisiejszym świecie, gdzie technologie cyfrowe są powszechnie używane, a zagrożenia związane z cyberprzestrzenią mogą mieć poważne konsekwencje. Edukacja na temat higieny cyfrowej jest kluczowym elementem w zapewnianiu bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii.

Na blogu

Blog

Co nam daje czytanie książek? Poznaj 10 korzyści!

Czytanie książek przynosi wiele korzyści, zarówno w sferze intelektualnej, emocjonalnej, jak i społecznej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że czytając, poprawiamy swoją pamięć i koncentrację, rozwijamy umiejętności poznawcze oraz analityczne, kształtujemy logiczne myślenie i rozumowanie. Podczas czytania ćwiczymy mózg, w konsekwencji czego staje

Czytaj więcej »
Blog

Plusy i minusy korzystania z social mediów przez dzieci i młodzież

Większość nastolatków i dzieciaków w wieku przednastoletnim korzysta z różnych form mediów społecznościowych i ma swoje profile na wielu portalach społecznościowych, odwiedzając je wielokrotnie w ciągu dnia. I choć większość z nas nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mają wiele pozytywnych stron, to

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Dostarczamy relacje

Odbierz bezpłatnie Ebooka. Jak prawidłowo chwalić dzieci?